świąteczne prezenty
Jakie książki wybrać na świąteczny prezent?

Jakie książki wybrać na świąteczny prezent?

Wyczekiwane przez wielu Święta Bożego Narodzenia zbliżają się nieuchronnie, co sprawia, że listopadowe dni to ostatni dzwonek na to, by zacząć obmyślać spis podarków. Zakupy warto rozpocząć trochę wcześniej, co pozwoli uniknąć gorączkowej krzątaniny i stania w kolejkach na kilka dni przed Wigilią. Co jednak zrobić, gdy brak inspiracji na upominki dla najbliższych? Z pomocą przyjdą książki, które od lat plasują się na czele listy najlepszych pomysłów na świąteczne prezenty .

Uniwersalne prezenty dla niezdecydowanych

W przypadku kupowania książek bibliofilom sprawa jest dosyć prosta. Często zdarza się bowiem, że sami zainteresowani przedstawiają wykaz tytułów, którymi chcieliby zostać obdarowani. Co jednak zrobić, gdy nie wiadomo, jakie świąteczne prezenty ucieszą ich najbardziej? Warto wtedy zwrócić uwagę na uniwersalne książki, które z pewnością każdy chętnie znajdzie pod choinką. Do takich należą oczywiście pozycje z list bestsellerów. Wielbicielom ambitniejszych dzieł podarować można książki laureatów bądź finalistów prestiżowych nagród, na przykład tegorocznej nagrody Nike. Z kolei biografie lub powieści historyczne sprawdzą się jako świąteczne prezenty dla miłośników badania dziejów. Bardzo poczytne są również reportaże, a szeroki wybór sprawia, że łatwo wybrać upominek zgodny z zainteresowaniami obdarowanego.

Kobiety (nie tylko) dla kobiet

Wybierając świąteczne prezenty, nie sposób również zapomnieć o tytułach zaliczanych do literatury kobiecej. Interesującą propozycją z tej kategorii będą na przykład książki z serii “Siedem Sióstr” Lucindy Riley. Łączą one wątki obyczajowe i historyczne, a nutka tajemnicy sprawi, że będą idealną propozycją dla każdej miłośniczki gatunku. Wielbicielom powieści z dreszczykiem podarować można z kolei kryminały. Idealnym wyborem na świąteczne prezenty będą thrillery poczytnych autorek, takich jak B.A. Paris czy Rachel Abbott. Dogłębna analiza charakterów postaci sprawia, że powieści te są czymś więcej, niż tylko krwawą historyjką. Z kolei zarówno panie, jak i panów prężnie działających w kuchni ucieszą pięknie wydane książki kucharskie. Charakteryzują się one nie tylko ciekawymi przepisami, ale i miłymi dla oka ilustracjami. Fotografia kulinarna jest przez niektórych uważana za osobną dziedzinę sztuki, a zdjęcia w książkach zdają się to potwierdzać. Świąteczne prezenty spod pióra rodzimych autorek, takich jak Marta Dymek, czy też zagranicznych, jak Nigella Lawson bądź Sophie Dahl, będą nie tylko pełne smakowitych przepisów, ale i świetnie będą prezentować się na półce.